Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
125 postów 1568 komentarzy

Lustro

Yarpen Zirgin - W lustrze widzimy siebie takimi, jacy jesteśmy.

Kto z was jest bez grzechu...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dla wszystkich, którzy rwą się do "naprawiania" Kościoła katolickiego przez wyrzucanie z niego tych, którzy zgrzeszyli.

J 1,1-11

Jezus natomiast udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?» Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. 10 Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» 11 A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!»

Zanim zabierzesz się do wyrzucania kogokolwiek z Kościoła, ponieważ zgrzeszył, zrób sobie rachunek sumienia i sprawdź, czy przez przypadek sam nie jesteś grzesznikiem.

KOMENTARZE

 • @autor
  Tego fragmentu z Jana 8,1-11 który cytujesz nie ma w Kodeksie watykańskim.
 • @Biblos 16:38:38
  Jest za to w innych kopiach tej księgi.
 • @Yarpen Zirgin 17:13:32
  W kopiach powiadasz?
  Kodeks watykański i Synajski to staranne kopie w których widać niezwykłą dbałość o zachowanie tekstu oryginału a w tych kodeksach tekst, który cytujesz nie występuje.

  Czyżbyś dla uzasadnienia swojego stanowiska posługiwał się wątpliwymi przekazami?
 • @Biblos 17:28:57
  Kodeksy Synajski i Watykański również zawierają rozbieżności tak w stosunku do siebie nawzajem, jak i do innych kopii NT. Nie są więc, że tak powiem, wariantami które "wszystkimi rządzą", a w efekcie stosowanymi jako punkt odniesienia. Proponuję jednak poszerzenie wiedzy na temat Biblii, a dopiero potem wypowiadanie się na jej temat.

  Tekst J 8,1-11 jest natchniony i należy do tekstu Pisma Świętego, a to, że nie ma go w niektórych kodeksach, niczego w tym nie zmienia.
 • *1
  Według Pana sugestii ponieważ inni grzeszą to mój grzech jest usprawiedliwiony a przynajmniej mniej znaczący. Bardzo niezdrowe podejście do winy nawspominawszy nawet o nietrafionym w tym przypadku wycinku z Biblii. Co więcej, w odróżnieniu od grzesznicy która jak można się domyślać dzięki temu stała się pobożną i dobrą osobą, ksiądz przeprosił za własne grzechy swoje pobożne owieczki i... poszedł sobie kupić najnowszy model mercedesa.

  Nic dziwnego że dostaje Pan za ten post jedynki.
 • @Stara Baba 18:23:11
  Nic takiego nie napisałem. Proszę zająć się tym, co rzeczywiście znajduje się w moim wpisie i do czego się w nim odnoszę, a swoje pomysły co rzekomo sugeruję zostawić dla siebie.
 • @Stara Baba 18:23:11
  Aha... Za post dostaję "jedynki", bo niektórzy najwyraźniej poczuli się urażeni faktem, że aby kogoś "ukamienować" za popełniony grzech trzeba najpierw samemu być bez grzechu. Zaś chętnych do rzucania kamieniami w księży, którzy grzeszą, i wyrzucania ich z Kościoła jest w naszym kraju, niestety, na pęczki.
 • @Yarpen Zirgin 18:05:23
  ''Kodeksy Synajski i Watykański również zawierają rozbieżności tak w stosunku do siebie nawzajem, jak i do innych kopii NT.''

  Zgadza się ale te kodeksy a wcszczególnści Kodeks watykański jest najbliższy orginału.

  Jego cechą jest niezwykła dbałość o zachowanie orginalnego tekstu Pisma. Kodeks watykański powstał pomiędzy trzecim i czwartym wiekiem ne. i co najważniejsze jest zgodny z opublikowanymi w Genewie papirusami Bodmera datowanymi na drugi wiek, które zawierają odpisy z Jana.

  Ty natomiast cytujesz z kopi powstałej w V wieku gdzie w/w dodatek został przez 'kopistę' dodany.
  W jakim celu?
  Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy kto rzetelnie podchodzi do relacji biblijnej.
 • @Yarpen Zirgin 18:05:23
  '''Tekst J 8,1-11 jest natchniony i należy do tekstu Pisma Świętego, a to, że nie ma go w niektórych kodeksach, niczego w tym nie zmienia.'''

  Jeżeli tak jest dlaczego w wielu przekładach jest pomijany jako nie natchniony i dodatek z późniejszych kopii?
 • @Biblos 18:57:06
  A to już pytanie do tych, którzy tworzą te przekłady, a nie do mnie. W Kościele Chrystusa ten fragment Biblii nie jest pomijany.
 • @Yarpen Zirgin 18:50:32 ''chętnych do rzucania kamieniami w księży, którzy grzeszą, i
  1 Korynt. 5 rozdział:
  "1 Słyszy się powszechnie o rozpuście między wami, i to o takiej rozpuście, jaka się nie zdarza nawet wśród pogan; mianowicie, że ktoś żyje z żoną swego ojca1. 2 A wy unieśliście się pychą, zamiast z ubolewaniem żądać, by usunięto spośród was tego, który się dopuścił wspomnianego czynu. 3 Ja zaś nieobecny wprawdzie ciałem, ale obecny duchem, już potępiłem, tak jakby był wśród was, sprawcę owego przestępstwa. 4 Przeto wy, zebrawszy się razem w imię Pana naszego Jezusa, w łączności z duchem moim i z mocą Pana naszego Jezusa, 5 wydajcie takiego szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa2. 6 Wcale nie macie się czym chlubić! Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza? 7 Wyrzućcie więc stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, jako że przaśni jesteście3. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha. 8 Tak przeto odprawiajmy święto nasze, nie przy użyciu starego kwasu, kwasu złości i przewrotności, lecz - przaśnego chleba czystości i prawdy. 9 Napisałem wam w liście4, żebyście nie obcowali z rozpustnikami. 10 Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o chciwców i zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat. 11 Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem5, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku. 12 Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz6? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? 13 Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych7." BT
 • @Biblos 18:55:32
  "Zgadza się ale te kodeksy a wcszczególnści Kodeks watykański jest najbliższy orginału."

  Dość odważna teza zważywszy na fakt, że oryginały tekstów ST i NT zaginęły.

  "Jego cechą jest niezwykła dbałość o zachowanie orginalnego tekstu Pisma."

  Jw.

  "Kodeks watykański powstał pomiędzy trzecim i czwartym wiekiem ne. i co najważniejsze jest zgodny z opublikowanymi w Genewie papirusami Bodmera datowanymi na drugi wiek, które zawierają odpisy z Jana."

  Kodeks Watykański pochodzi z IV wieku, zaś Papirus II Brodmera, który zawiera Ewangelię wg. św. Jana, w miejscu J 8,1-11 zawiera informację, że inne kopie posiadają tu dodatkowy tekst.

  Aha... To nadal nie zmienia niczego w kwestii natchnienia tego fragmentu Biblii. :)
 • @Yarpen Zirgin 19:00:16
  To ja ci odpowiem dlaczego.
  Odpowiedź podał Paweł w 1 liście do Tymoteusza

  "Jak prosiłem cię, byś pozostał w Efezie, kiedy wybierałem się do Macedonii, [tak proszę teraz], abyś nakazał niektórym zaprzestać głoszenia niewłaściwej nauki, 4 a także zajmowania się baśniami i genealogiami bez końca. Służą one raczej dalszym dociekaniom niż planowi Bożemu zgodnie z wiarą2. 5 Celem zaś nakazu jest miłość3, płynąca z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej. 6 Zboczywszy od nich, niektórzy zwrócili się ku czczej gadaninie. 7 Chcieli uchodzić za uczonych w Prawie nie rozumiejąc ani tego, co mówią, ani tego, co stanowczo twierdzą." 1 Tymoteusza 1 , 3-7 w/g BT.
 • @Yarpen Zirgin 19:07:59
  Ty mówisz tu o natchnieniu 'tego fragmentu Biblii', który został dodany do natchnionego tekstu całej ew. Jana.
  Widzisz różnicę w rozumowaniu?

  Innymi słowy:
  Kopista dodaje do natchnionego fragmentu bajki a ty uważasz cały tekst za natchniony?
  A teraz mały przykład:
  1 Koryntian 5, 13
  "Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych, oprócz biskupa naszego wielebnego krzewiciela prawdy i współpracownika na stolicy piotrowej." BT.
  Natchniony?
 • @Biblos 19:18:00
  Błąd. Kościół rozpoznał Ewangelię św. Jana zawierającą ten fragment jako spisaną z natchnienia Ducha Świętego, a nie ja.
 • @Yarpen Zirgin 19:22:57
  Kościół katolicki uznał za natchnioną ks. Tobiasza, który stracił wzrok, gdy wpadła mu do oczu ptasia kupa.
  Potem żeni się z kobietą która przez spalenie serca oraz wątroby ryby wypędza demona.

  A może też smutnym dziadkom ptak do oczu narobił a ty obnosisz się z tą kupą i uznajesz za wiarygodne?
 • @Yarpen Zirgin 18:50:32 Nie...
  Dostaje Pan jedynki bo usprawiedliwia grzechy ludzi duchownych grzechami innych ludzi.
 • @Biblos 19:43:54
  "Kościół katolicki uznał za natchnioną ks. Tobiasza, który stracił wzrok, gdy wpadła mu do oczu ptasia kupa.
  Potem żeni się z kobietą która przez spalenie serca oraz wątroby ryby wypędza demona."

  Jest to piękne symboliczne opowiadanie z mistyczną treścią.

  "Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha! "
 • @Stara Baba 19:47:14
  Zgadza się!
  Poza tym jest totalnym hipokrytą i stosuje podwójne standardy.
  W notce "Małe przypomnienie...'', którą popełnił nie tak dawno przypomniał wszystkim katolikom nieomylne nauczanie kościoła w sprawie aborcji - "Czyli coś, czego katolik nie może odrzucić, bo jest prawdą objawioną przez Boga".

  A teraz usprawiedliwia grzech grzechem.
 • @Yarpen Zirgin 18:50:32
  "aby kogoś "ukamienować" za popełniony grzech trzeba najpierw samemu być bez grzechu. Zaś chętnych do rzucania kamieniami w księży, którzy grzeszą, i wyrzucania ich z Kościoła jest w naszym kraju, niestety, na pęczki."

  Są przypadki gdy kara się należy.
 • @Stara Baba 19:47:14
  Interesujące. Możesz ZACYTOWAĆ fragment mojego postaw, w którym to zrobiłem?
 • @Pedant 19:53:48
  E tam... Kościół katolicki uznał za natchnioną księgi, w których jedna z osób przywraca wzrok innej przez nałożenie błota na oczy i praktykuje rozmowy ze zmarłymi.
 • @Yarpen Zirgin 19:59:14 Możesz ZACYTOWAĆ fragment mojego postaw, w którym to zrobiłem?
  ''Zanim zabierzesz się do wyrzucania kogokolwiek z Kościoła, ponieważ zgrzeszył, zrób sobie rachunek sumienia i sprawdź, czy przez przypadek sam nie jesteś grzesznikiem''

  Nie wiesz co napisałeś?
 • @Yarpen Zirgin 20:02:14 Pogubiłeś się!
  .
 • @Yarpen Zirgin 20:02:14
  "E tam... Kościół katolicki uznał za natchnioną księgi, w których jedna z osób przywraca wzrok innej przez nałożenie błota na oczy i praktykuje rozmowy ze zmarłymi."

  Jest to księga natchniona z mistyczną treścią zrozumiałą dla niektórych.

  Wcale nie chodzi w niej o błoto na oczach itd ...

  Ma wielką siłę, Malczewski tak się przejął że namalował całą serię obrazów. Szukaj:

  Malczewski Tobiasz
 • Autor
  chyba pomyliłeś wersety, to na pewno nie jest 1 rozdział ewangelii Jana
 • @Pedant 20:19:06
  No wybacz, ale właśnie pokazujesz hipokryzję, bo jedną księgę odrzucasz jako nie natchnioną ze względu na posługiwanie się przedmiotami do uzdrowienia z opętania, ale inną uważasz za natchnioną mimo posłużenia się w niej przedmiotami do uzdrowienia z ślepoty (o rozmowie z duchami zmarłych już nie wspomnę).
 • @Biblos 20:02:46
  Doskonale wiem co napisałem i dlatego domagam się, aby Stara Baba zacytował miejsce, w którym rzekomo usprawiedliwiam "grzechy ludzi duchownych grzechami innych ludzi".
 • @Yarpen Zirgin 20:25:29
  "No wybacz, ale właśnie pokazujesz hipokryzję, bo jedną księgę odrzucasz jako nie natchnioną"

  To do mnie? Ja uznaję jedną i drugą za natchnioną.
 • @57KerenOr 23:17:59
  Czas na przewietrzenie pustostanu . Przykro mi . Salut .
 • @Repsol
  JA TO CI NAWET WIERZĘ, ŻE JEST CI PRZYKRO!

  Jasne, że salut!

  https://57kerenor.neon24.pl/post/158837,molestowanie-grzech-papiezy-oraz-cudzoloznica


  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • autor
  Z notki wynika, że w świątyni ma zostać tylko Chrystus i ta ulegająca chuciom kobieta.
  Reszta ma swoje grzechy i ma nad nimi deliberować.

  Jak to przełożyć na czas dzisiejszy?
  Kto ma (jest) być Chrystusem, a kto ulegającą pokusom kobietą?
  Tak tylko pytam ...
 • @
  Wg fachowców czyli w tym przypadku znawców
  ewolucji prawa mojżeszowego , scena z tą kobietą
  jest zmyślona bo w czasie działalności Jezusa
  to prawo już nie przewidywało ukamieniowania
  za tego rodzaju występek . Ważniejsza jest
  sama mądrość tej sceny bo przecież należy
  do chrześcijańskiej awangardy , w której wybaczenie
  ma wartość fundamentalną .
 • @Pedant 20:50:01
  Jakoś nie widać tego po Twoich komentarzach, ale skoro tak jest to wycofuję swoją wypowiedź i przepraszam.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:59:48
  Chciałbym wiedzieć jakim cudem doszedłeś do tego, co wg. Ciebie ma wynikać z mojego wpisu...
 • @Yarpen Zirgin 14:07:14
  W takich przypadkach tylko post i modlitwa mogą czegoś dokonać...
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:20:52
  Aha... Czyli jak będę się modlił i pościł w Twojej intencji, to przyjdzie dzień w którym zdradzisz jakim cudem doszedłeś do swojego wniosku na temat mojego wpisu.

  Ciekawe...
 • @Yarpen Zirgin 16:27:21
  Czytaj Ewangelię, a zrozumiesz...
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:23:05
  I kolejne hasło, które nic nie wnosi do tematu, a jedynie potwierdza moje przypuszczenie, iż palnąłeś swój tekst z rozpędu, a teraz nie potrafisz przyznać się do błędu.
 • @Yarpen Zirgin 17:54:40
  Bardzo lubisz rozważać każde słowo a przy tym jesteś skłonny do manipulacji.

  Popełniłeś taki a nie inny 'wpis' a teraz chcesz z wniosków rozliczać innych?

  Zastanów się w pierwszej kolejności jaki cel chcesz osiągnąć zamieszczając notkę i nie próbuj obwiniać innych za swój faux-pas.
 • @Biblos 18:30:28
  Rozliczać? Jeżeli ktoś mnie o coś oskarża, to ma psi obowiązek udowodnić prawdziwość swojego zarzuty. Zaś jak nie ma dowodu i nazmyślał, to niech przeprasza.
 • @Yarpen Zirgin 17:54:40
  Ja jestem bez grzechu, ale nie mam w zasięgu kamienia, którym bym mógł przy...ć
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:26:13
  Ja co prawda grzeszny jestem ale moge kilka kamieni podrzrzuci szanownemu . Nawet moge podawac .

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031