Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
125 postów 1567 komentarzy

Lustro

Yarpen Zirgin - W lustrze widzimy siebie takimi, jacy jesteśmy.

Małe przypomnienie...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

...dla katolików z nieomylnego nauczania Kościoła.

Czyli coś, czego katolik nie może odrzucić, bo jest prawdą objawioną przez Boga.

Z encykliki Evangelium Vitae:

(...) mocą Chrystusowej władzy udzielonej Piotrowi i jego Następcom, w komunii z biskupami Kościoła Katolickiego, potwierdzam, że bezpośrednie i umyślne zabójstwo niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze aktem głęboko niemoralnym.

(...) mocą władzy, którą Chrystus udzielił Piotrowi i jego Następcom, w komunii z Biskupami — którzy wielokrotnie potępili przerywanie ciąży, zaś w ramach wspomnianej wcześniej konsultacji wyrazili jednomyślnie — choć byli rozproszeni po świecie — aprobatę dla tej doktryny — oświadczam, że bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej.

Nieomylne stwierdzenia św. Jana Pawła II na temat aborcji.

KOMENTARZE

 • Nieomylność?
  Jeśli nauka Kościoła przed 1869/1870, czyli przed demontażem Państwa Kościelnego, była inna niż po, to kiedy Kościół był nieomylny?
 • autor
  "..dla katolików z nieomylnego nauczania Kościoła."

  To słońce się kręci dookoła ziemi?
  Fakt, też tak cały czas sądzę, a moje codzienne obserwacje to potwierdzają.
 • Mdr 12, 3-6
  "Bo i dawnych mieszkańców Twojej świętej ziemi
  znienawidziłeś za ich postępki tak obrzydliwe:
  czarnoksięstwa, niecne obrzędy,
  bezlitosne zabijanie dzieci,
  krwiożercze - z ludzkich ciał i krwi - biesiady
  wtajemniczonych spośród bractwa,
  i rodziców mordujących niewinne istoty.
  Chciałeś ich wytracić ręką naszych przodków"
 • @Pedant 10:06:57
  Jakieś przykłady odmiennego nauczania Kościoła przed i po I Soborze Watykańskim?
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:20:13
  A może tak na temat?
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:20:13
  1. Papież jest nieomylny, czyli zawsze ma rację, nie ma żadnego ale.
  2. Kościół też jest nieomylny
  3. w razie wątpliwości patrz pkt 1 i 2
 • @roux 11:07:58
  Roux, a może tak sprawdzisz KIEDY i W JAKICH kwestiach papież jest nieomylny? Bo obecnie, jak widzę, Twoja wiedza jest w okolicach "wiem, że dzwonią..."
 • @Yarpen Zirgin 11:06:49
  "Jakieś przykłady odmiennego nauczania Kościoła przed i po I Soborze Watykańskim?"

  Jest ich co najmniej kilka, ale w tym wątku chodzi o kwestię kiedy płód staje się osobą ludzką.

  Proszę się nie wysilać, dowodząc, że to nowe nauczanie było standardem wcześniej, sam bym potrafił to zrobić na zamówienie, przez wybiórczy wybór dawniejszych autorytetów. Robią to setki apologetów, z którymi się nie "wygra" bo jest to ogromna machina propagandowa, skupiona bardziej na ilości niż jakości. Pan może kopiować i wklejać do woli, ale nic z tego nie wynika.
 • @Yarpen Zirgin 11:12:46
  "@roux 11:07:58
  Roux, a może tak sprawdzisz KIEDY i W JAKICH kwestiach papież jest nieomylny?"

  Papież jest nieomylny wtedy gdy głosi prawdę. Kazdy człowiek jest w ten sposób nieomylny, także Pan i ja.
 • @roux 11:07:58
  " Papież jest nieomylny, czyli zawsze ma rację, nie ma żadnego ale." - widać, że od lat nie jesteś katolikiem, a jak nim byłeś bardzo słabo poznałeś swoją ówczesną wiarę. Papież jest nieomylny tylko wtedy gdy przemawia Ex cathedra, więc możesz teraz błysnąć i poszukać, kiedy ostatni raz takie wydarzenie w Kościele Katolickim miało miejsce.
 • @roux 11:07:58
  Tak mi teraz przyszło do głowy, a jak to jest u świadków Jehowy? Bo wy macie też swoją doktrynę opartą o nauczanie "Strażnicy", kto wymyśla w co wy macie wierzyć? Kto się pod tym podpisuje? Mógłbyś tylko zerknąć do któregoś czasopisma i to sprawdzić?
 • @roux 11:07:58
  Bzdura. A kiedy wasi szfowie przewidzieli kolejny koniec świata? Ja z Jehowitami dyskutowałem często. Takiego podporządkowania nieomylnym zBrooklynu to nie widziałem w zadnej religii
 • @Jest 11:32:19
  "Papież jest nieomylny tylko wtedy gdy przemawia Ex cathedra, więc możesz teraz błysnąć i poszukać, kiedy ostatni raz takie wydarzenie w Kościele Katolickim miało miejsce."

  Papież nie jest nieomylny ani w prywatnej wypowiedzi ani "ex cathedra", chociaż często mówi prawdę. Tak samo jak dalajlama, wielki ajatollah itd ... To są zwykle mądrzy ludzie.
 • @Wican 11:41:51
  "Takiego podporządkowania nieomylnym z Brooklynu to nie widziałem w zadnej religii"

  A czym to się różni od ślepej wiary w nieomylność Papieża?
 • @Pedant 11:28:28
  To ja poproszę o wskazanie nauczania KOŚCIOŁA na temat kwestii tego, kiedy człowiek staje się człowiekiem sprzed I Soboru Watykańskiego i analogicznego, sprzecznego z nim nauczania Kościoła po tym soborze.
 • @Yarpen Zirgin 11:53:46
  "To ja poproszę o wskazanie nauczania KOŚCIOŁA na temat kwestii tego, kiedy człowiek staje się człowiekiem sprzed I Soboru Watykańskiego i analogicznego, sprzecznego z nim nauczania Kościoła po tym soborze."

  Przed tym soborem, w Kościele były różne opinie, jedni uważali że płód jest człowiekiem od momentu poczęcia, inni od pierwszego poruszenia, inni gdy płód jest w pełni uformowany a jeszcze inni od 12 tygodnia ciąży.

  Ten ostatni pogląd był głoszony przez największy autorytet drugiego tysiąclecia czyli przez Tomasza z Akwinu.

  Ja skłaniam się do poglądu, że płód staje się człowiekiem gdy jest uformowany, z dwóch powodów. Po pierwsze na podstawie moich rozważań biologicznych, po drugie bo tak naucza Pismo Święte:

  Najbardziej tradycyjna wersja Starego Testamentu - ta na którą powoływali się Apostołowie i sam Jezus, rzuca światło na tę kwestię:

  "Jeśli bije się dwóch mężczyzn i uderzą kobietę ciężarną i ona poroni dziecko nieuformowane (to paidion me exeikonismenon ), zapłaci karę, jaką postanowi mąż kobiety, da wedle osądu. Jeżeli jednak był uformowany (exeikonismenon), da życie za życie, itd" (Księgi Wyjścia 21,22).

  Porównajmy to z wersją wspólczesną opartą na tysiąc lat późniejszym hebrajskim tekscie masoreckim, z IX wieku.

  "Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to [winny] zostanie ukarany grzywną, jaką nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie, oko za oko, ząb za ząb, ..."

  Dość oczywiste, że ta druga wersja nie ma wiele sensu i jest zniekształcona.
 • @Pedant 12:02:30
  "To ja poproszę o wskazanie nauczania KOŚCIOŁA na temat kwestii tego, kiedy człowiek staje się człowiekiem sprzed I Soboru Watykańskiego i analogicznego, sprzecznego z nim nauczania Kościoła po tym soborze." - tu trzeba do Pisma Świętego zajrzeć, Kościół Katolicki się na nim opiera: Jr 1, 4-5 "Pan skierował do mnie następujące słowo:
  «Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię,
  nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię,
  prorokiem dla narodów ustanowiłem cię»."
 • @Pedant 12:02:30
  Prosiłem o nauczanie KOŚCIOŁA na temat tego, kiedy płód staje się człowiekiem z czasów przed I Soborem Watykańskim i po nim, które miało by być sprzeczne ze sobą.
  Czego nie rozumiesz w tej prośbie?
 • @Pedant 11:46:07
  Aha... Twoje przekonania nie zmieniają niczego w nauczaniu nieomylności papieża kiedy przemawia ex cathedra w sprawach moralności i wiary. Tak jak Namiestnik Chrystusa był, tak nadal będzie w tych kwestiach nieomylny. :)
 • @Jest 12:05:42
  "«Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię,
  nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię,
  prorokiem dla narodów ustanowiłem cię»."

  Co to znaczy "nim przyszedłeś na świat"? Jak Pan się zastanowi, to zrozumie o co w tym ustępie chodzi.

  Znaczy się, że prorok Jeremiasz był w umyśle i planie Bożym, i był naznaczony na proroka jeszcze PRZED poczęciem. Z tego nie wynika, od kiedy fizyczny płód jest człowiekiem, co najwyżej można domniemywać że inni ludzie, nie tylko wielki prorok Jeremiasz, byli w planie Bożym ZANIM zostali poczęci.
 • @Yarpen Zirgin 12:17:47
  "Czego nie rozumiesz w tej prośbie?"

  Zrozumiałem i odpowiedziałem. Pan nie zrozumiał mojej odpowiedzi. Nic na to nie poradzę.
 • @Yarpen Zirgin 12:19:16
  "Twoje przekonania nie zmieniają niczego w nauczaniu nieomylności papieża kiedy przemawia ex cathedra w sprawach moralności i wiary."

  Tak samo "moje przekonania nie zmieniają niczego w nauczaniu nieomylności wielkiego ajatollaha i dalajlamy gdy przemawiają ex cathedra". No i szczęść im Boże.

  Pan ma swoje wierzenia, ja mam swoje opinie i przekonania. Pan opiera się na "nieomylnym" autorytecie, ja próbuję myśleć i w przeciwieństwie do Pana mogę się mylić.
 • @Pedant 12:26:46
  Dokładnie, czyli człowiek był człowiekiem, zanim został poczęty, przynajmniej w oczach Bożych.
 • @Pedant 12:28:11
  W Twojej odpowiedzi nie było tego, o co prosiłem, czyli nauczania Kościoła, więc daruj sobie personalne wycieczki. Stwierdziłeś, przypomnę, tak:

  "Jeśli nauka Kościoła przed 1869/1870, czyli przed demontażem Państwa Kościelnego, była inna niż po, to kiedy Kościół był nieomylny?"

  Co doprecyzowałeś następnie, że chodziło o podejście do tego, kiedy człowiek staje się człowiekiem. To teraz UDOWODNIJ prawdziwość tej tezy PRZYTACZAJĄC stosowne NAUCZANIE KOŚCIOŁA na ten temat.
 • @Jest 12:37:50
  "Dokładnie, czyli człowiek był człowiekiem, zanim został poczęty, przynajmniej w oczach Bożych."

  Nie. Jest to jedna z herezji głoszonych przez Orygenesa i potepiona przez Drugi Sobór Powszechny w 553 AD. Pre-egzystencję głoszą dzisiaj Mormoni, a wśród pogan Platon.

  Bóg w swojej przedwiedzy znał Jeremiasza, i wyznaczył go na proroka, zanim Jeremiasz zaistniał.
 • @Pedant 12:50:37
  Czyli Pan Bóg już wtedy widział w nim człowieka, no bo chyba nie anioła albo inny byt.
 • @Jest 12:54:15
  "Czyli Pan Bóg już wtedy widział w nim człowieka, no bo chyba nie anioła albo inny byt."

  Pan Bóg w swojej przedwiedzy wszystko zna, nawet najmniejszego robaczka zanim się wylęgnie. Zna też zawczasu nasze uczynki, chociaż jego przedwiedza naszych uczynków nie determinuje, tylko nasza wolna wola.
 • @Pedant 12:50:37
  "Drugi Sobór Powszechny w 553 AD."

  Poprawka, to był Drugi Sobór w samym Konstantynopolu, ale licząc inne Piąty.
 • @Pedant 13:08:26
  Dokładnie, wie ile mamy włosów na głowie, czyli w Jeremiaszu zanim się począł ujrzał człowieka. Jak z tego wniosek? Że powinniśmy widzieć człowieka od momentu poczęcia, a nie zlepek komórek, zarodek czy jeszcze coś innego. Człowiek w tym momencie w oczach Bożych jest już człowiekiem.
 • @Jest 13:12:00
  "Dokładnie, wie ile mamy włosów na głowie, czyli w Jeremiaszu zanim się począł ujrzał człowieka. Jak z tego wniosek? Że powinniśmy widzieć człowieka od momentu poczęcia, a nie zlepek komórek, zarodek czy jeszcze coś innego."

  Nie zgadzam się. To nie Boska przedwiedza czyni płód człowiekiem. Płód staje się człowiekiem wtedy kiedy się nim staje, zaś kiedy na ten temat są różne opinie.

  Ja nie mam pewności w tej sprawie, ale jestem skłonny zaufać Biblii, płód staje się człowiekiem gdy jest kompletnie uformowany. Ma to sens zarówno dla osoby wierzącej jak i dla ateisty.
 • @Pedant 13:22:30
  Masz prawo się ze mną nie zgodzić. Ja mam takie rozumienie Biblii i w taki sposób biorę pewne sprawy na logikę.
 • @Pedant 13:22:30
  Pedant, poproszę o przedstawienie dowodu, który potwierdzi Twoją tezę, że nauczanie Kościoła katolickiego na temat tego, kiedy człowiek staje się człowiekiem, uległo zmianie po I Soborze Watykańskim.
 • @Yarpen Zirgin 13:29:44
  "Pedant, poproszę o przedstawienie dowodu, który potwierdzi Twoją tezę, że nauczanie Kościoła katolickiego na temat tego, kiedy człowiek staje się człowiekiem, uległo zmianie po I Soborze Watykańskim."

  Już to wyjaśniłem. Ale przekonanie Pana jest niemożliwe tak samo jak niemożliwe jest przekonanie żarliwego Świadka Jehowy, że Strażnica zmienia swoje przekazy.
 • @Pedant 13:52:09
  "Już to wyjaśniłem. "

  Nie. Przedstawiłeś swoje przekonania zestawione z tym, co wiemy na temat przekonań niektórych teologów. Nie przedstawiłeś NAUCZANIA KOŚCIOŁA na ten temat, czyli rzuciłeś bzdurną tezą, której nie jesteś w stanie udowodnić. Dowód, rzekomy pedancie, to nie jest wrzucenie czegokolwiek, tylko materiałów NA DANY TEMAT. W przypadku tej tezy, były by to fragmenty DOKUMENTÓW Kościoła katolickiego (sobory, encykliki, listy papieskie itp), a nie tekst, że "jedni uważali że płód jest człowiekiem od momentu poczęcia, inni od pierwszego poruszenia, inni gdy płód jest w pełni uformowany a jeszcze inni od 12 tygodnia ciąży."
 • @Yarpen Zirgin 14:29:07
  "Nie przedstawiłeś NAUCZANIA KOŚCIOŁA na ten temat, czyli rzuciłeś bzdurną tezą, której nie jesteś w stanie udowodnić."

  OK, zrobię ostatnią próbę aby do Pana dotrzeć.

  W roku 1869 papież Pius IX ogłosił karę ekskomunikacji za aborcję od momentu poczęcia, w encyklice Apostolicae Sedis. Do tego czasu Kościół Katolicki nauczał, że nie zabójstwo nie ma miejsca dopóki płód nie uzyskał duszy.

  Poprzednia pozycja Kościoła była określona przez papieża Grzegorza XIV w roku 1591. Ten papież określił, że płód uzyskuje duszę dopiero po pełnym uformowaniu, w bulli Sedes Apostolicae. Bulla obowiązywała do 1869 roku.

  Wcześniej przez trzy lata lata obowiązywała bulla Effraenatam Sykstusa V z 1588 roku, (podobna do pózniejszej Apostolicae Sedis Piusa IX.)

  Jeszcze wcześniej, przez stulecia w kanonach penitencjarnych rozróniano aborcję płodu uformowanego i nieuformowanego. Tylko w pierwszą traktowano jako zabójstwo.

  Ta najniżej wymieniona pozycja obowiązywała zatem z krótką przerwą 1588-1591, do 1869 roku.
 • @Pedant 15:24:01
  "W roku 1869 papież Pius IX ogłosił karę ekskomunikacji za aborcję od momentu poczęcia, w encyklice Apostolicae Sedis. Do tego czasu Kościół Katolicki nauczał, że nie zabójstwo nie ma miejsca dopóki płód nie uzyskał duszy."

  Uprzejmie proszę o WSKAZANIE lub ZACYTOWANIE stosownych fragmentów NAUCZANIA Kościoła katolickiego z okresu PRZED opublikowaniem w/w encykliki, w których zapisano nauczanie, że zabójstwo nie ma miejsca dopóki płód nie uzyskał duszy.

  "Poprzednia pozycja Kościoła była określona przez papieża Grzegorza XIV w roku 1591. Ten papież określił, że płód uzyskuje duszę dopiero po pełnym uformowaniu, w bulli Sedes Apostolicae."

  Szukam tego fragmentu w tej bulli, ale mam problem z jego znalezieniem. Możesz go przytoczyć?
 • @Yarpen Zirgin 15:41:59
  "Szukam tego fragmentu w tej bulli, ale mam problem z jego znalezieniem. Możesz go przytoczyć?"

  Na przykład ten ustęp wymienia płód który nie uzyskał jeszcze duszy (foetus inanimis):

  "Quo vero ad poenas procurantium Abortum foetus inanimis" (paragraf 3 bulli).

  "Uprzejmie proszę o WSKAZANIE lub ZACYTOWANIE stosownych fragmentów NAUCZANIA Kościoła katolickiego z okresu PRZED opublikowaniem w/w encykliki, w których zapisano nauczanie, że zabójstwo nie ma miejsca dopóki płód nie uzyskał duszy."

  Na przykład Tomasz z Akwinu, który jest najważniejszym katolickim teologiem drugiego tysiąclecia. Miało to odbicie w kanonach penitencjarnych do XIX wieku, gdzie zarówno aborcja przed animacją (uzyskaniem duszy) jak i po były traktowane jako poważnych grzech, ale tylko w drugim przypadku jako zabójstwo. To rozróżnienie na krótko zostało usunięte przez Sykstusa V, przywrócone po 3 latach przez Grzegorza XIV i usunięte na nowo przez Piusa IX w roku 1869.
 • @autor
  Gdybyś napisał, że Słowo Boga Biblia jest nieomylna to z pewnością przyznałbym ci rację w kwestii ochrony życia poczętego ale gdy twierdzisz, że nieomylne jest nauczanie kościoła ( czytaj smutnych dziadków) to po prostu się ośmieszasz mój drogi.
 • @Yarpen Zirgin 11:12:46
  papież, dla wiernych KK, jest ZAWSZE nieomylny, w przeciwnym razie tacy wierni sami wykluczają się z KK
  Papież jest zatem poza krytyką, no chyba, że krytykant nie jest katolikiem albo nie jest Polakiem

  Ale co wtedy, kiedy jeden papież krytykuje innego papieża?
 • @Jest 11:32:19
  to znaczy stoi na katedrze?
  BTW
  Podobno dla katolików papież Franciszek nie jest papieże, czy to prawda?
 • @Yarpen Zirgin 14:29:07
  "Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów."
  św. Tomasz z Akwinu
 • @Wican 11:41:51
  Jaka bzdura?
  Ośmieliłbyś się skrytykować papieża? Nie wierzę.
  Za to można iść do piekła xd
 • @roux 20:47:42
  Ja Cię to interesuje, to poczytaj o tym, już Ci kilka razy źródła podawałem. W skrócie jak tak przemawia, to się nazywa Ex cathedra.

  "Podobno dla katolików papież Franciszek nie jest papieże, czy to prawda?" dla mnie jest. Wiem, że wyznawcy innych wyznań tak go postrzegają.
 • @roux 20:47:42
  Nie odpowiedziałeś jak to jest u was świadków Jehowy, kto sie kryje pod tajemniczą "Strażnicą"? Kto pisze te wszystkie artykuły? Macie kogoś kto się podpisuje z imienia i nazwiska pod tymi artykułami?
 • @Jest 21:10:55
  ale przyznasz, że są tacy katolicy, którzy Franciszka nie uznają?
 • @Jest 21:12:54
  radzę wszystko co się czytać skonfrontować z Pismem świętym
 • @roux 21:58:24
  No to, to wiem. Ale co z tą Strażnicą?
 • @roux 21:58:07
  Pewnie są, ale co to za katolicy w takim razie? U was pewnie są też tacy co się w 100% w ciałem kierowniczym nie zgadzają, życie.
 • @Jest 22:01:29
  "Ale co z tą Strażnicą?"

  Ś.J. tyle wiedzą o tym co przeciętni katolicy o wewnetrznej polityce Watykanu.
 • @Pedant 22:04:43
  Racja. Ostatnio przeżyłem szok, jak posłuchałem wywiadu z księdzem Oko i jego książką "Lawendowa mafia". Wszędzie są zgorszenia, niestety.
 • @roux 20:43:57
  "papież, dla wiernych KK, jest ZAWSZE nieomylny, w przeciwnym razie tacy wierni sami wykluczają się z KK"

  Bardzo mi przykro, ale pleciesz bzdury. Proponuję, abyś jednaj NAJPIERW sprawdzał jak brzmi nauczanie Kościoła katolickiego, które chcesz komentować, a dopiero potem się wypowiadał. Unikniesz w ten sposób robienia z siebie ignoranta, który udaje eksperta.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dogmat_o_nieomylno%C5%9Bci_papie%C5%BCa
 • @roux 11:07:58
  No i przykład bredni :))) Jeżeli coś Pan cytuje to dokładnie bez skrótów. Proszę jeszcze raz dokładnie przeczytać o nieomylności papieskiej i potem zamknąć buzie na dłuuuuugo. Pan jesteś znawcą czy tubą głupoty?
 • @Soplica 12:08:53
  Niestety, moje doświadczenia z dyskusji z osobami podobnymi do rouxa pokazuje, że nie są w stanie przyjąć do wiadomości jak brzmi rzeczywiste nauczanie Kościoła katolickiego. Po prostu nie potrafią polemizować z tym, co jest naprawdę nauczane w Kościele, więc siłą rzeczy muszą trzymać się bzdur, które prezentują.
 • @Soplica 12:08:53
  Chyba się Pan nie odważy podać przykład omylności papieża lub Kościoła?

  xd
 • @roux 16:41:06
  Omylności w jakiej dziedzinie? Np. Kościół zbłądził próbując wypowiadać się w kwestiach naukowych (vide słynny proces Galileusza).
 • @Yarpen Zirgin 17:14:22
  a w kwestii Maciela Degollado?
 • @roux 18:07:18
  Nic. Przypominam, że w Kościele katolickim współżycie pozamałżeńskie, molestowanie seksualne i inne podobne rzeczy, to grzech ciężki.
 • @Yarpen Zirgin 18:32:23
  Wydaje Ci się, że ta odpowiedź, to zręczny unik? xd
 • @roux 20:22:35
  To nie unik, tylko wskazanie faktu. Zajęcie się kwestią księdza, który łamie prawo, nie mieści się w zakresie omylności lub nieomylności Kościoła.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031