Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
125 postów 1567 komentarzy

Lustro

Yarpen Zirgin - W lustrze widzimy siebie takimi, jacy jesteśmy.

"15 SIERPNIA, POGAŃSKI I (...)"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z komentarzy do tekstów napisanych przez 57KerenOra na jego blogu.

15 SIERPNIA, POGAŃSKI I BAŁWOCHWALCZY DZIEŃ!

Z przykrością stwierdzam, że to typowy stek bzdur napisany przez fanatycznego ignoranta, który nigdy nie uważał na Mszy Świętej sprawowanej w czasie obchodzenia Uroczystości Wniebowzięcia NMP. Gdyby tak robił byłby świadomy faktu, że składamy tam ofiarę Bogu i jego wielbimy, a nie Matkę Bożą, za dokonanie Wniebowzięcia NMP. Niestety, takie wypociny są czymś, do czego trzeba przywyknąć, ponieważ większość eks katolików ma praktycznie zerowe pojęcie o tym, co jest nauczane i praktykowane w Kościele katolickim, nie mówiąc już o zerowej wiedzy na temat podstaw wiary katolickiej.

Niestety, ich nienawiści do wszystkiego, co katolickie, całkowicie odbiera im możliwość dostrzeżenia rzeczywistości, a jedyne, na co ich stać, to nakręcanie się w nienawiści do tego, co uważają za Kościół katolicki i jego praktyki. W efekcie nawet jak 57KerenOra przyprowadzi się na Mszę Świętą (także tą 15 sierpnia), to nie zauważy, że wszystkie modlitwy, poza jednym, jedynym wezwaniem o wstawiennictwo, są skierowane do Boga, a na kolana padniemy kiedy chleb i wino będą stawały się Ciałem i Krwią Chrystusa, przez co Zbawiciel stanie się w nich obecny z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem. Nie będzie też zdolny do dostrzeżenia faktu, iż w Uroczystość Wniebowzięcia NMP wychwalamy Boga, a nie NMP, a już nie mówiąc o tym, że Pismo Święte nie tylko zezwala, ale wręcz nakazuje oddawanie czci ludziom, którym ona się należy:

Oddajcie każdemu to, mu się należy: (...) komu cześć - cześć. (Rz 13,7)

On, jak to pokazuje wyżej podlinkowany wpis, jest dokładnie zabetonowany w kręgu swoich wyobrażeń. Widzi świat nie takim, jaki jest, ale w postaci, którą sobie wymyślił, bo mu pasuje do poglądów.

 

 

KOMENTARZE

 • Do karła z Wiedzmina
  15 sierpnia to święto Słowiańskie, matki ziemi Mokosz. Wianki, kłosy zbóż, kwiaty i zioła to wszystko Słowiańska, pogańska tradycja. Wszystko zagarnął KK do swoich potrzeb.
  16sierpnia to święto chleba. Wypieka się chleb ze świerzo zebranego zborza przy śpiewach i tańcach. Tego KK nie zaadoptował, bo było za dużo radości. Wstrzymaj się chłopie z swoimi wypocinami, bo w tym momencie muszę przyznać rację Kenorowi
 • @goat 15:22:20
  Przykro mi, ale jedno nie ma nic wspólnego z drugim. Wydarzenia związane z zakończeniem biegu życia NMP zaczęto świętować już w V wieku n.e., zaś sama Uroczystość Wniebowzięcia NMP została oficjalnie wprowadzona do kalendarza liturgicznego w VII wieku n.e.
  Proponuję, abyś najpierw sprawdzał w historii świata jak się rzeczy miały, a dopiero potem wypowiadał. Unikniesz w ten sposób zrobienia z siebie ignoranta, który udaje eksperta.
 • @Yarpen Zirgin 15:54:39
  W V w ? To przez czterysta lat nie byla wzięta do nieba. W VII w. ? To przez następne 200lat nie bylo wiadomo czy bya wzięta, czy nie.Aż KK zrobiło to dogmatem. Ponadtoobchodzono to świto 18 stycznia i oficjalny dokument potwierdzający Wniebowzięcie Maryi wydał Pius XII w 1950r. (Jestem ciekaw kto go sprządził )A tak wogle to o czym ty mówisz. Czy WNMP i Matki Boskiej Zielnej to nie to samo? Kwiaty i zioła w kościele, rolnicy dziękują za zebrane plony. Komu ty kit wciskasz?
 • @goat 22:20:32
  Matki Boskiej Zielnej, ignorancie, to jest POLSKA, a w dodatku LUDOWA nazwa Uroczystości Wniebowzięcia NMP. Samą uroczystość obchodzono na długo przed tym, zanim ktokolwiek w ogóle pomyślał o zorganizowaniu państwa polskiego i przyjęciu chrześcijaństwa. Zamiast więc oskarżać o "wciskanie kitu" zabierz się lepiej za naukę, bo dalej wychodzisz na ignoranta, który udaje eksperta. :D
 • @Yarpen Zirgin 22:38:37
  Od V w. istnieje to święto. Obchodzono je 18 stycznia i masz dalej podane informacje we wcześniejszym moim komentarzu. Matka Boska Wniebowzięta jest patronką ziemi i roślinności. Czyli inaczej Matka Boska Zielna. Czyli Słowiańska Mokosz. Dlatego w Polsce WNMP Matka Boska Zielna występuje pod tym samym szyldem. Tradycje Słowiańskie były zbyt silne by Kk mgł to ignorować, dlatego jest to to samo. Nic do tego nie miał PRL. Święto to jest pozostałością po naszych Słowiańskich przodkach, a nie jakimś tam figlu w niebowstąpienie. Zacznij człowieku szanować to co nasze, rodzime, a nie przywleczone z BW.
 • @goat 23:47:48
  A ty dalej usiłujesz wmówić wszystkim, że ustanowione w basenie Morza Śródziemnego i obchodzonaa 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia NMP pochodzi od słowiańskiego święta obchodzonego 18 stycznia... Przykro patrzeć na takie oderwanie od rzeczywistości.
 • @Yarpen Zirgin 07:16:49
  Teraz widać jak jest twoja wiedza. 18 stycznia to święto tzw. Zaśnięcia Matki Boskiej. W tym dniu to obchodzono, a ni jakieś pogańskie święto, którego nie potrafisz nawet określić. Nie , potrawisz, bo w tym dniu nasi Słowiańscy przodkowie nic nie obchodzili. Dopiero puźniej KK przeniusł to święto na 15 sierpnia. 15 sierpnia dlatego, że w ten dzień Słowianie i nie tylko dziękowali za plony Matce Ziemi, Mokosz. Także nie zmieniaj faktów. WNMP i MBZ to na terenach Polski to jedno i to samo. Jest to zagarnięte święto Słowian. Całe uroczystości związane z tym świętem są przeniesione z Pogaństwa. Nie ma tu nic do Tomasza niedowiarka jak i lilii podobno znalezionych w trumience
 • @goat 09:43:15
  "18 stycznia to święto tzw. Zaśnięcia Matki Boskiej."

  Przykro mi, ale dalej dajesz popis ignorancji. To święto obchodzono 18 stycznia do VI wieku n.e., kiedy to cesarz Maurycjusz przeniósł je na 15 sierpnia. W dodatku pod tą nazwą funkcjonuje w Kościele prawosławnym, a nie katolickim, czyli tu też pokazałeś brak wiedzy dowodząc w ten sposób, że jesteś ignorantem pozującym na eksperta.

  "Dopiero puźniej KK przeniusł to święto na 15 sierpnia. 15 sierpnia dlatego, że w ten dzień Słowianie i nie tylko dziękowali za plony Matce Ziemi, Mokosz."

  Co jest kolejną bzdura, bo w czasie, kiedy przenoszono obchody tego święta na 15 sierpnia, Słowianie dopiero zaczynali ekspansję na południe, a o ich chrystianizacji nikt nie myślał. Tezy, jakoby z powodu nielicznej grupki ludzi z plemion słowiańskich przeniesiono w VI wieku n.e. w Cesarstwie Bizantyjskim święto Zaśnięcia Matki Boskiej z 18 stycznia na 15 sierpnia zwyczajnie nie wytrzymują konfrontacji z faktami. Konkluzja na Twój temat jw.
 • @Yarpen Zirgin 10:03:00
  Tak, to się zgadza do VI w. funkcjonowało to święto 18stycznia po nazwą Zaśnięcia Marki Boskiej i do tej pory funkcjonuje pod tą nazwą na wschodzie. Tylko jest mały problem. Słowianie nie zaczynali swojej ekspansji, a już to byli od ładnych paru wieków, jak nie parudziesięciu. Dlatego niektóre plemiona Słowiańskie były już zarażone nad Jordańską dżumą. (Np. w VII w. przyjął chrzrścijaństwo jeden z Popielidów), co skutkowało właśnie ulokowaniem tego święta na 15 sierpnia, by zacierać Słowiańskie obrzędy. Jednak skutek, był zupełnie odwrotny. Przez co, nasze rodzime święta i obrzędy przetrwały do dnia dzisiejszego. Podobnie jest ze świętem Kupałnocki i Nocą św. Jana. Nic nie dzieje się bez przyczyny, nie chce mi się już pisać o świętach takich jak Dziady, Jare i Szczodre Gody, czy Dożynkach i ich odnośnikach w KK
 • @goat 12:56:25
  Przepraszam, ale naprawdę szkoda mi czasu na rozplątywanie piramidalnych bzdur, które wypisujesz. O migracjach Słowian można poczytać w wielu podręcznikach, a mi jakoś nie udało się natrafić na rewelacje, które tutaj wypisujesz. Podaj mi wobec tego źródła, w których potwierdzę prawdziwość informacji podawanych przez Ciebie w tej dyskusji.
 • @Yarpen Zirgin 14:02:50
  Widzę,że jesteś człowiekiem którzy uważają ,że Słowianie w V,VI w. zeszli z drzew na bagnach Prypeci i rozeszli się po Europie zasiedlając ją w 2/3. Brawo ty. Nic dla ciebie są badania genetyczne haplogrup Y-DNA, dla ciebie nie istnieją kurhany na Kujawach, nie istnieje waza z epoki pucharów lejkowatych z Bronowic z najstarszym na świecie wizerunkiem koła i wozu. Dla ciebie bitwa nad Dołężą to ściema. Słowianie nie mogli przecież uczestniczyć w największej bitwie ówczesnego świata, bo przecież w tedy chodzili po drzewach na wyżej wspomnianych bagnach. Ale pójście do nieba żydówki, jest dla ciebie jak najbardziej realne.Tylko dlaczego najpierw 18 stycznia, a później 15 sierpnia? Jeżeli świętuje się jakieś wydarzenie to data nie ulega zmianie. Rozumie, że ty urodziny swoje świętujesz kiedy ci popadnie. Tak wynika z twojego toku rozumowania. Namacalne dowody pogańskiej przeszłości święta WNMP, czyli w Polsce Matki Boskiej Zielnej to nie dowody. Żądasz źródeł, a sam tych źródeł do swoich teorii nie posiadasz, bo oto co powiedział ks. Andrzej Przybylski:
  ,,Mam nadzieję, że nie zburzę twojej wiary, jeśli powiem, że nie dosyć, że my, katolicy, wskazujemy grób Maryi, to jeszcze w tradycji pokazujemy dwa groby, czyli dwa możliwe miejsca, w których mógł znajdować się grób Maryi. Przez pierwsze cztery wieki nie ma żadnych śladów w tradycji apostolskiej czy we wzmiankach historycznych o śmierci i grobie Matki Bożej. Kierując się więc ścisłością historyczną, trzeba od razu powiedzieć, że prawdziwe miejsce grobu Matki Bożej jest nieznane, tak samo jak nieznane są prawdziwe okoliczności jej śmierci”.
  I na tym kończę, bo prawdziwym ignorantem jesteś ty, bo gdybyś się zagłębił w życie i wierzenia naszych przodków to byś dokopał się do tego że żadnego chrztu Polski nie było, a już na pewno nie 14 kwietnia, a z pozostawionych szczątkowych dokumentów że Popiel przyjął chrzest w rycie starosłowiańskimi dlatego"zjadły go myszy". Taka sama historia jest z Rurykowiczami, których wyrżnięto, a następnie posadzono na stolcu Romanowów. Dla ciebie są to brednie, bo ty tylko uznajesz relacje żydowskiego Tanach i NT. Relacja Tanach jest taka, że Jhwh przekazał dekalog Mojżeszowi na górze Synaj. Tylko. że góry takiej nie ma.
  I to przypomina mi Akademię Pana Kleksa:
  Na wyspach Bergamutach
  Podobno jest kot w butach,
  Widziano także osła,
  Którego mrówka niosła,
  Jest kura smograjka
  Znosząca złote jajka,
  Na dębach rosną jabłka
  W gronostajowych czapkach,
  Jest i wieloryb stary,
  Co nosi okulary,
  Uczone są łososie
  W pomidorowym sosie
  I tresowane szczury
  Na szczycie szklanej góry,
  Jest słoń z trąbami dwiema
  I tylko… wysp tych nie ma.
  Całe to chrześcijaństwo jest jak Akademia Pana Kleksa.
 • @goat 21:58:44
  A źródeł, które potwierdzają Twoje tezy na temat tego, kiedy Słowianie zaczęli migrować na zachód i południe Europy, jak nie było, tak nie ma. No przykro mi, ale nie widzę wobec tego powodu, aby podważać wyniki badań historyków na ten temat, bo wg. Ciebie historia Słowian wyglądała inaczej.
 • @Yarpen Zirgin 09:00:29
  Przeczytaj sobie to,oźe ysł ci się rozjaśni
  https://www.national-geographic.pl/artykul/skad-sie-wzieli-slowianie?page=9
 • @goat 11:32:34
  Poczytałem. Tekst nie ma większej wartości, bo oferuje jedynie gdybologie i przypuszczenia, a w dodatku nie potwierdza Twoich tez o tym, że Słowianie byli masowo obecni we Imperium Bizantyjskim w VI wieku n.e., kiedy co cesarz Maurycjusz przeniósł obchody święta Zaśnięcia Matki Boskiej z 18 stycznia na 15 sierpnia.
 • @Yarpen Zirgin 12:09:13
  Ale czy ja napisałem że byli w tym imperium, chociaż być powinni, tak wskazuje logika. Ja cały czas piszę o tym, że przyczyną przenosin były święta pogańskie,Słowiańskie. Skoro Słowianie zasiedlili 2\3 europy i dalej, to Maurycjusz musiał wiedzieć o ich wierzeniach i świętach. Być może na tej podstawie przeniósł to święto z 18. I na 15.VIII. Cała otoczka tego święta, szczególnie w Polsce, wskazuje na pogański rodowód. Jeżeli chcesz świętować wstąpienie żydówki do żydowskiego nieba boga Jhwh to sobie świętuj, ale nie używaj pogańskich atrybutów .
 • @goat 13:58:08
  Ośmieszasz się dokumentnie. W czasach, kiedy cesarz przenosił święto z 18 stycznia na 15 sierpnia, Słowianie dopiero zaczynali swoje migracje na zachód i południe Europy. Władze cesarstwa bardziej zajmowały się tym, czy będzie trzeba ich powstrzymywać militarnie, a nie jak ich rzekomo sobie zjednać. :D
  Zajmij się rzeczywistością, a swoje pomysły wrzuć tam, gdzie ich miejsce: Pomiędzy bajki.
 • @Yarpen Zirgin 14:47:31
  Maurycjusz-ur. 539r, zm. 27 listopada 602r
  Oblężenie Konstantynopola przez Awarów i Słowian 626r.
  I tak od śmierci Maurycjusza mija 24 lata do ataku na Konstantynopol, a za jego życia oni rozpoczynają migracje. Czyli, powiedzmy w 50 lat opanowują terytorialnie pół Europy, nie mówię militarnie, by było jasne.
  Teraz to już na prawdę żenujący jesteś.
  "Władze cesarstwa bardziej zajmowały się tym, czy będzie trzeba ich powstrzymywać militarnie, a nie jak ich rzekomo sobie zjednać."
  Kto tu mówi o zjednaniu, ty albo jesteś niedorozwojem, albo takiego zgrywasz. Przenosiny tego święta jak już ci pisałem wcześniej miało zastąpić pogańskie święto, a nie przymilać się Słowianom.
 • @Yarpen Zirgin 14:47:31
  I jeszcze dla ciebie:
  https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2016/10/11/nie-bylo-zadnego-chrztu-polski-w-966-roku/
  http://www.debata.olsztyn.pl/blogi/adam-kowalcyzk/1517-czy-polska-bya-prawosawna.html
 • @goat 16:02:03
  "Przenosiny tego święta jak już ci pisałem wcześniej miało zastąpić pogańskie święto, a nie przymilać się Słowianom."

  Sęk w tym, że tego święta, które rzekomo miało zastąpić Zaśnięcie Matki Bożej, NIE OBCHODZONO w Cesarstwie Bizantyjskim, więc... Dalej robisz z siebie ignoranta, który udaje eksperta. :D


  Aha... Prosiłem o źródła naukowe, a nie pseudonaukowe teorie wygrzebane w Internecie.
 • @Yarpen Zirgin 17:44:25
  Śmieszny jesteś już do bólu. Czy w czasach nas współczesnych obchodzi się święto Kupałnocki, czy jest to święto oficjalnie wprowadzone do kalendarza świąt? Czy jest czerwona kartka w kalendarzu? Nie! A obchodzi się je. I co ty na to? Oczywiście ty tego święta nie obchodzisz, bo po co kultywować naszą rodzimą tradycję.
 • @Yarpen Zirgin 17:44:25
  Ja chcę dowodu na to że żydówka poszła do nieba do swojego synka i ojca jej synka Jhwh
 • @goat 18:41:03
  Takie ma znaczenie to, dlaczego dane święto Zaśnięcia Matki Boskiej zostało w wieku VI przeniesione z 18 stycznia na 15 sierpnia, że OBALA Twoje tezy, jakoby miało ono zastąpić jakieś pogańskie święta obchodzone przez Słowian.
  No nie przeskoczysz: Cesarz nie miał najmniejszego powodu, aby to robić z powodu świąt słowiańskich, bo w owych czasach praktycznie ich nie było Cesarstwie Bizantyjskim. :D

  Zaś pogańskie święta słowiańskie "obchodzą" fani pogaństwa, a nie osoby realnie wierzące w to, co wyznawali Słowianie w I tysiącleciu n.e. Nie są już one naszą "tradycją". Polska jest krajem chrześcijańskim od ponad tysiąca lat i to jest nasza tradycja, a nie pogaństwo praktykowane przez Słowian.

  Aha... Na chamskie pytania nie odpowiadam.
 • @Yarpen Zirgin 19:18:25
  I myślisz, że tysiąc lat załatwiło sprawę? Jeśli tak to się mylisz. Odnośnie wiary, to w co wy wierzycie? Bo na pewno nie w to co wierzyli pierwsi chrześcijanie. Wy jesteście fanami Joszue, a on jest dla was idolem. Przez 2000 lat wyselekcjonowaliści, wypaczyliście, znekształciliście wszystko. Nawet Polskę zamieniliście w atrapę. Teraz jeszcze udowadniacie wszem i wobec, że tylko wy i tylko wy macie racje. Wszystko i wszyscy są przeciwko wam, podważają świętość KK. Rządacie dowodów, a sami dowodów nie macie, bo Tanch i NT został tyle razy przerobiony, że tam nic niema z pierwotnej wersji. Przerabiali żydzi, przerabiacie i wy. Rodzima tradycja i odkopywanie jej jest dla was obrzydlistwem, ale przywleczona z BW z jej gusłami jest jak najbardziej ok
 • @goat 19:54:54
  Ale masz coś, co potwierdzi Twoje tezy? Bo wiesz... Wierzyć możesz sobie co Ci się podoba na temat chrześcijaństwa, ale ja nie muszę przyjmować na słowo jako prawdy objawionej Twoich pomysłów. :D
 • @Yarpen Zirgin 19:18:25
  Jeżeli uważasz, że przeniesienie święta Zaśnięcia Matki Boskiej nie ma nic wspólnego ze świętami pogańskimi, to zapewne znasz prawdziwy powód. Jako gorliwy katolik musisz znać ten powód. Bo nic nie dzieje się bez przyczyny. Proszę podziel się tą wiedzą. Z chęcią ją sobie przyswoję.
 • @goat 20:04:49
  Zapytaj cesarza Maurycjusza.
 • @Yarpen Zirgin 20:33:03
  To ty zapytasz, bo tak jak on jesteś chrześcijaninem i za pewne spotkacie się w domu swojego żydowskiego boga

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30